Skip to content

Fındık Bahane - 2021

Proje Tarihi2021- Devam Ediyor

Proje SahasıYaz Çalışmaları: Sakarya, Düzce, Ordu-Samsun Kış Çalışmaları: Mardin

İşbirlikleriBalsu; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

PROJE ÖZETİ

Proje fındık hasadında çalışan mevsimlik gezici/geçici tarım işçisi ailelerin çocuklarının ve yerel çocukların, çocuk işçi olma riskini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

Hedef Grup

  • Mevsimlik tarım işçisi aileler, çocuklar

Amaçlar

  • Proje kapsamında fındık hasadında çalışan mevsimlik gezici/geçici tarım işçisi ailelerin çocuklarının ve yerel çocukların, çocuk işçi olma riskini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle projenin yürütüldüğü illerde; valilik,  ilçelerde  kaymakamlık/belediye/ilçe milli eğitim müdürlüğü/ilçe tarım müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşları projeye dahil edileceklerdir.

Faaliyetler

  • Mevsimlik gezici/geçici tarım işçisi ailelerin konaklama alanlarına gidilerek, aileler ile tanışma, çalışan/çalışma riski bulunan çocukların tespit edilmesi, çocukların atölyelere yönlendirilmesi ve ailelere gıda paketi dağıtımları yapılacaktır. 
  • Sakarya, Düzce ve Ordu illerinde, 28 Haziran ve 3 Eylül tarihleri arasında çocuklara erişim ve aktivite uygulamaları şeklinde gerçekleştirilecek yaz çalışması kapsamında oluşturulan güvenli alanlarda, bölgede öğretmenlik yapan Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenler çocuk atölyelerini gerçekleştirecektir. 
  • Kış çalışmasında Mardin ilinde bulunan 500 çocuğun eğitim sisteminde kalması ve çocuk işçiliğinden uzak tutulması için okul yönetimleri ve öğretmenlerle çalışılacak, çocukların okul devamlılığı takip edilecek ve aile gıda paketlerinin dağıtımı yapılacaktır.

DİĞER ÇALIŞMALARIMIZ​