Liseli Gençler Sağlık için Üretiyor!

Maske ve dezenfektanlara ihtiyaç ve talep hızla artarken kısıtlı imkanlarla üreten, genç bir kitle var. Gençler, ülkenin dört bir yanından koruyucu sağlık ekipmanları üreterek sağlık çalışanlarına destek oluyor.

İTÜ’lü lise öğrencileri sağlık çalışanları için 3D yazıcıyla ‘yüz koruyucu siper’ üretiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Covid-19’a karşı görev yapan sağlık çalışanları için 3D yazıcılarıyla “yüz koruyucu siper” üretiyor. İTÜ Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri sağlık personelinin ihtiyacını karşılamak için çalışma başlattı. Yüzü tamamen kapatan siperler dışarıdan gelecek olası tehditlere karşı sağlık çalışanlarını koruyacak.

Eskişehir’de lise öğrencileri ve öğretmenler maske üretmeye başladı

Eskişehir’de meslek lisesi öğrencileri ile gönüllü öğretmenlerden oluşan 15 kişilik bir grup sağlık çalışanları için maske üretmeye başladı. Gazi Mesleki ve Anadolu Meslek Lisesi, Sağlık Müdürlüğü ile kaymakamlıkların talebi üzerine kurdukları atölyede maske üretimine başladı.  Atölyede günlük bin adet maske üretiliyor. Üretilen maskelerin öncelikli olarak Valilik koordinasyonunda kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu’nda yer alan görevliler ile sağlık çalışanlarına dağıtılacağı belirtildi.

Tekirdağ’da lise öğrencileri sağlıkçılar için maske üretiyor

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde lise öğrencileri, il genelinde sağlıkçıların kullanması amacıyla maske üretmeye başladı. Lisenin ve İl Sağlık Müdürlüğünün talebi üzerine, okuldaki moda tasarım atölyesinde çalışmalar sürüyor. Öğrenci, öğretmen ve idareciler, döner sermaye ve bağışlarla temin ettikleri malzemelerle günde 500 maske üretiyor.

Lise Öğrencileri 15 Günde 100 Ton Dezenfektan Üretti

Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya teknolojisi bölümü öğrencilerinin hazırladığı dezenfektanlar, Balıkesir’in yanı sıra Aydın, Manisa, Muğla’daki İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.

Antalya’daki Meslek Liseleri Fabrikaya Dönüştü

Antalya’daki mesleki ve teknik liseler ile halk eğitim merkezlerinin çoğunda, koronavirüs salgını nedeniyle maske ve dezenfektan üretimine başlandı. Günde ortalama 6 bin 500 maske, 13 bin litre dezenfektan üretimi yapılıyor.

Malatya’da fabrika gibi okul

Malatya’da bir meslek lisesi, koronavirüs önlemi kapsamında günde 10 ton yüzey dezenfektanı ile 500 litre el dezenfektanı üretiyor.

Maske fabrikası gibi lise: Günde 6 bin maske üretecek

Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Fatma Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘maske kesim makinesi’ alarak seri üretime geçti. Günde 5-6 bin maske üretecek lise, Türkiye’ye örnek oldu.

Lise öğrencileri koronavirüse karşı yerli solunum cihazı üretti

Antalya’da Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs salgını nedeniyle solunum güçlüğü çeken hastalar için piyasadakilerin yarı fiyatına yerli solunum cihazı üretti. Cihaz, sipariş verilmesi halinde günde 4- 5 adet üretilebilecek.

Lise öğrencileri, sağlık çalışanları için siper maske üretiyor

Konya’da iki meslek lisesinde öğrenciler tarafından siper maske üretildi. Üretilen bin maske, sağlık çalışanlarına teslim edildi.

Manyas’ta lise öğretmenleri yüz koruyucu siper maske üretti

Manyas ilçesinde bulunan Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, koronavirüs nedeniyle maskeye artan talep doğrultusunda maske üretmeye karar verdi. Bilişim Teknolojileri Bölümü öğretmenleri, üç boyutlu yazıcıyı kullanarak 100 adet siper maske üretti. Üretilen maskeler, İlçe Jandarma Komutanlığı, Emniyet Amirliği ve sağlık kurumlarına teslim edildi.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri robotik takımı yüz siperliği üretiyor

Robotik takımı INTEGRA, artan yüz siperliği ihtiyacı dolayısıyla başlattığı projede ilk 10.000 yüz siperliğini sağlık kuruluşlarına gönderdi. Fikir ve tasarım aşamasının ardından harekete geçen öğrenciler farklı ve hızlı üretim modelleri kullanarak ürettikleri binlerce yüz siperliği ile örnek bir davranışa imza attı.

 

 

 

 

Kaynaklar:

https://www.timeturk.com/itu-lu-lise-ogrencilerinden-saglik-calisanlarina-3d-yaziciyla-yuz-koruyucu-siper/haber-1410766

https://www.bolgegundem.com/eskisehirde-lise-ogrencileri-ve-ogretmenler-maske-uretmeye-basladi-1271332h.htm

https://www.trthaber.com/haber/guncel/tekirdagda-lise-ogrencileri-saglikcilar-icin-maske-uretiyor-470469.html

https://www.corluhaber.com.tr/lise-ogrencileri-15-gunde-100-ton-dezenfektan-uretti/8396/

https://www.ayyildizgazetesi.com/haber-52836-Antalyadaki-Meslek-Liseleri-Fabrikaya-Donustu.html

https://www.gunes.com/yasam/okul-fabrikaya-donusturuldu-1070093

https://www.timeturk.com/maske-fabrikasi-gibi-lise-gunde-6-bin-maske-uretecek/haber-1424421

https://www.ahaber.com.tr/yasam/2020/04/02/lise-ogrencileri-koronaviruse-karsi-yerli-solunum-cihazi-uretti

https://www.bolgegundem.com/lise-ogrencileri-saglik-calisanlari-icin-siper-maske-uretiyor-1281314h.htm

https://www.gunebakis.com.tr/bolge/manyas-ta-lise-ogretmenleri-yuz-koruyucu-siper-maske-uretti-h51038.html

https://www.timeturk.com/lise-ogrencileri-saglik-calisanlari-icin-yuz-siperligi-uretiyor/haber-1425005

https://www.sonhaber.com.tr/