Haydi Çocuklar Sokağa!

Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını hatırlatmak amacıyla hayata geçirilen “Haydi Çocuklar Sokağa” isimli sosyal sorumluluk projesi sayesinde dün Mardin’de çocuklar gün boyunca çeşitli oyunlar oynayıp, gönüllerince şarkılar söylediler.

Çocuklara oyun oynayabilecekleri başka alanların olduğunu göstermek, yeni oyunlar öğretmek ve unutulmaya yüz tutmuş oyunları hatırlatmak amacıyla hayata geçirilen “Haydi Çocuklar Sokağa” isimli sosyal sorumluluk projesi sayesinde dün Mardin’de çocuklar gün boyu oyunlar oynayıp şarkılar söylediler. Genç Hayat Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile hayata geçirdiği Renk Çemberi projesi kapsamında yürütülen Haydi Çocuklar Sokağa projesi Mardin Artuklu İlçe Kaymakamlığı, Mardin Artuklu Belediyesi, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteğini de aldı.

Mardin İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi ve Gülser-Mahmut Tatlıdede İlköğretim Okulu’nun 2’nci ve 3’üncü sınıf öğrencilerinin katıldığı etkinliğe Genç Hayat Vakfı Genel Müdürü Uğur Gülderer, Gülser-Mahmut Tatlıdede İlköğretim Okulu Müdürü Bedo Bal, Mardin İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Abdülselam Demir, Mardin Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeyhmus Sümer ve Mardin Artuklu İlçe Kaymakamı Soner Karataşoğlu katıldı. Gençlerin proje sayesinde edindikleri deneyimleri ve kazanımlarını da dinleyen Kaymakam Karataşoğlu, Artuklu’nun yeni ve potansiyel sahibi bir ilçe olduğuna dikkat çekti. Çocuk oyunlarının yitip gitmemesi adına yapılan çalışmayı çok değerli bulduğunu söyleyen Karataşoğlu, “Mardin’de unutulmaya yüz tutan, çocukluğumuzda oynadığımız yüzümüzü güldüren oyunlar var. Bu oyunları, internet ve TV’nin gölgesinde kalmaması için ilçedeki tüm okullara yaymak istiyoruz. Okullarda geleneksel oyun kulüpleri kurmak istiyoruz. Genç Hayat Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bu projeyle bizlere ev sahibi olma şansını verdikleri için teşekkür ederiz. Gençlere, tıpkı eski sokak oyunlarımızda olduğu gibi el ele tutuşarak, arkadaşlık ve dostluklar kurmalarını öneriyorum” dedi.

Keşfi bekleyen şehir
Genç Hayat Vakfı’nın Renk Çemberi projesi kapsamında Mardin’de uygulanan bir başka sosyal sorumluluk projesi de “Keşfi Bekleyen Şehir”. Köylerde yaşayan çocukların kent merkezini ve tarihini tanımaları için kültür gezilerinin düzenlendiği projeye katılan çocukların çoğu sadece 25 km uzakta olsalar bile Mardin’in merkezini görmemiş çocuklardan oluşuyor. Geziye katılan çocukların “Mardin’in bu kadar güzel olduğunu bilmiyorduk” yorumlarıyla, çok keyifli ve anlamlı bir proje daha hayata geçirilmiş oldu.

Türkiye’nin 10 ilinde uygulanan Renk Çemberi projesi kapsamında, önümüzdeki günlerde Elazığ’daki öğrencilerle birlikte, Suriyeli çocuklar ve Sevgi Evleri’nde yaşayan kimsesiz çocuklara destek olmak amacıyla projeler uygulanacak. Çankırı ve Sivas’ta uygulanacak projelerle ise organ bağışına dikkat çekilecek.

Recommended Posts