"Allah'tan onlara [çocuklarımıza] iyi bir gelecek vermesini istiyoruz. Bizim yaşadıklarımızı ve gördüklerimizi onlara göstermesin."

Çocuk İşçiliği İçin Son Durak: Eskişehir! Projemizde tanıştığımız

Elsalih ailesinin hikayesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Mülteci ailelerin hayatlarını biraz da olsa kolaylaştırmak ve çocukların güvenle yaşadığı daha parlak bir gelecek kurmak hedefimiz. İnsan onuruna saygı duyan bir yaşam biçimi herkesin hakkı, bunu mümkün kılmak ise hepimizin sorumluluğu. Ancak bu şekilde birlikte yaşamı mümkün hale getirebiliriz.

Evlerinden kaçmak zorunda kalmış milyonlarca insan ve onların çocukları için daha iyi bir dünya yaratmak istiyor, onların haklarını ve refahlarını korumak için çabalıyoruz.

Dünyada 80 milyona yakın insan yerlerinden edilmiş durumdadır. Türkiye ise en yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmayı sürdürüyor. Türkiye’de Mart 2021 verilerine göre 3,6 milyondan fazla Suriye uyruklu ve 320.000’e yakın uluslararası koruma statüsü sahibi (diğer milletlerden sığınmacılar da dahil olmak üzere) mülteciler ve sığınmacılar yaşamaktadır. Elsalih ailesi ise evinden savaş ve kargaşa yüzünden kaçmak zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan bu ailelerden yalnızca bir tanesi.

* “Çocuk İşçiliği İçin Son Durak: Eskişehir!” projesi, Federal Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) ortak finansmanıyla yürütülen “Toplum Merkezleri ve Yerel İnisiyatifler Projesi (CLIP)” kapsamında Türkiye Yerel İnisiyatif Fonu (LIFT) tarafından desteklenmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar