Her yıl Nisan – Ekim aylarında binlerce mevsimlik tarım işçisi Türkiye’nin çeşitli bölgelerine göç ediyor. Aileleriyle birlikte giden çocuklar, güvenli olmayan koşullarda, temiz su, sıcak yiyecekler ve hijyen gibi temel olanaklar olmadan yaşamak zorunda kalıyor. Kötü yaşam ve çalışma koşullarının yanı sıra, mevsimlik tarım işçiliğindeki çocuklar, okul yılının üçte birini kaybediyor ve birçoğu okulu tamamen bırakmak zorunda kalıyor.

TÜRKİYE'DEKİ 720.000 ÇOCUK İŞÇİNİN %30,8'İ TARIM ALANINDA ÇALIŞIYOR

5-14 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN %64,1'İ TARIM ALANINDA ÇALIŞIYOR

OKULA DEVAM EDEMEME ORANLARI ÇOCUKLUKTAN GENÇLİĞE DOĞRU GİDEREK ARTIYOR!

* TÜİK, 2019

YEDİ YILDA NELER YAPTIK?

2014
Mevsimlik tarımda çocuk işçi olmasın diye "Fındık Bahane, Çocuklar Şahane!" diyerek Düzce'de başladı yolculuğumuz! "Çocukların yeri yaz okullarımız, tarlalar değil" dedik çaldık kapıları; evleri, çadırları, barakaları ziyaret ettik. Kendimizi tanıttık, "Çocuklarınız bize emanet!" dedik.
2014
2015
Aileler, öğretmenler, muhtarlar, bahçe sahipleri, tarım iş aracıları, özel sektör, kamu... "Herkes çözümün bir parçası" dedik, hep birlikte ilerledik!
2015
2016
Bir yolculuk hikayesiydi çocukların yaşadıkları, evlerinden çıkıp hasatın başladığı şehirlerden şehirlere uzun bir yolculuk; pamuk, soğan, elma, fındık... Bu sefer onları daha fazla şehirde karşılıyorduk; Düzce, Sakarya, Ordu'daydık.
2016
2017
"Hiç çıkmasa keşke çocuklar yaşadıkları şehirlerden" dedik, en çok göç veren şehirlerden olan Şanlıurfa'ya gittik. Çocuklar eğlenerek öğrensin, kesintiye uğrayan eğitİmlerini desteklensin istedik. En çok da çocukların okul terkini önleyerek genç istihdamına çözüm ürettik.
2017
2018
Saha deneyimlerimizle farkındalık filmleri ve dökümanlar yayınladık, ulusal ve uluslararası komitelere öneri ve katkı sunduk.
2018
2019
Mevsimlik tarımdaki Suriyeli mültecileri de çalışmalarımıza dahil ederek, Eskişehir'de çalışmalarımıza başladık.
2019
2020
Daha bütüncül ve sürdürülebilir çalışmalar için proje geliştirme ve kaynak geliştirme adımları atmaya devam ediyoruz. Pandemi sebebiyle daha da zorlaşan şartların iyileştirilmesi için çocukların yüksek yararına çalışıyoruz.
2020

Tavsiye Edilen Yazılar