Yeni Nesil Eğitim: Dijital Öğrenme

Dijitalleşme, yaşadığımız çağın belki de en dikkate değer gerçeklerinden biri. Üstelik pandemi süreci dijital dünyaya hiç olmadığımız kadar dahil olmamızı sağladı. Uzun bir dönem boyunca işlerimizi, eğitimimizi hatta sevdiklerimizle yaptığımız görüşmeleri dahi online ortamlarda sürdürdük; sürdürmeye de devam ediyoruz.

Teknoloji ile sürekli bir arada olmak çocukların ve gençlerin öğrenme ve öğrendiklerini kullanma şekillerini de değiştiriyor. Artık sınıf içi geleneksel eğitim uygulamalarının yerini 21. yüzyıl teknolojileri alıyor. 

Bu anlamda Genç Hayat Vakfı olarak biz de online eğitimlerin daha verimli ve eğlenceli sürdürülmesine yardım edecek bazı dijital araçları araştırdık ve sizler için harika bir liste hazırladık. 

1.Kahoot:

Kahoot, kolay bir şekilde quizler ve anketler hazırlamak için tasarlanmış bir online ölçme platformudur. Uygulamadaki çeşitli soru tipleriyle testler oluşturabilir, bireysel veya takımlar halinde yarışmalar düzenleyebilir, eğlenceli ve etkileşimli olması sebebiyle ölçme sürecini oyunlaştırarak uygulayabilirsiniz.

2.Edpuzzle:

Edpuzzle, videolar hazırlamanıza yardımcı olan bir içerik platformudur. Ses, açık uçlu ve çoktan seçmeli sorular, notlar ekleyebileceğiniz interaktif videolar hazırlayarak eğitim sürecini daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

3.Popplet 

Popplet, fikirlerinizi görsel olarak da sunmanıza yarayan harika bir araçtır. Okulda ya da işyerinizde aklınıza gelen fikirleri, anlatmak istediğiniz konuları popplet sayesinde kavram haritalarına dönüştürebilirsiniz. 

Oluşturacağınız kavram haritaları özellikle uzaktan eğitim sürecindeki öğrencilerin, düşünceler ve görüntüler arasında ilişki kurmasını sağlayarak öğrenmelerini kuvvetlendirir. Çünkü anlattıklarınızı görselleştirmeniz, fikirlerinizin daha anlaşılır olmasına ve kalıcılığına yardım eder.

4.Pixton:

Pixton kolay bir şekilde, eğlenceli çizgi romanlar ve karikatürler oluşturmanızı sağlayan bir araçtır. Görsel hafızanın güçlendirilmesine destek sağlayacak kurgularla içeriklerinizi daha etkileşimli bir hale getirerek harika sunumlar, projeler ve ödevler hazırlayabilirsiniz.

5.ThingLink:

ThingLink ile görsellerinize yazı, video gibi bağlantılar ekleyerek onları daha zengin içerikler haline getirmeniz mümkün. Böylece öğrencilerin yeni bilgilerle olan etkileşimini arttırarak, dikkatleri dağılmadan konulara daha fazla odaklanmalarını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar