Antep için Çalışan Gençler Soma’nın Acısını Derinden Yaşadı

Gaziantepli gençler, çevrelerindeki ihtiyaçları tespit ederek hazırladıkları sosyal sorumluluk projelerini tanıtmak için açtıkları standlarına “Kömürden kara bir gün”, “Soma’da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sabır diliyoruz” yazan dövizler astılar.

Gaziantep Abdülkadir Konukoğlu Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri çevrelerindeki ihtiyaçları tespit ederek, bu ihtiyaçların çözümüne yönelik olarak kendi sosyal sorumluluk projelerini geliştirip uygulamaya başladılar. Genç Hayat Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ortaklığında uyguladığı Renk Çemberi projesi kapsamında geliştirdikleri sosyal sorumluluk projelerini tanıtmak ve projelerine destek sağlamak için okullarında kermes düzenleyen öğrenciler, Soma’nın acısını derinden yaşadı. Öğrenciler standlarına “Kömürden kara bir gün”, “Soma’da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sabır diliyoruz” yazan dövizler açtılar.

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TALEPLERİNİ İLETTİLER

Projelerini tanıtmak için Gaziantep Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Fatih Ermeydan’la görüşmek isteyen gençleri mekanında ağırlayarak taleplerini dinleyen Ermeydan, Suriyeli ailelerin yıkanması için gençlerin önerdiği hamamla görüşüleceğini ve Gaziantep genelinde bulunan aş evlerine bir yenisini daha eklemek için çalışmalara başlanacağını belirtti.

YAZARLAR DA DESTEK VERDİ

İllerinde kitap okuma oranını ve alışkanlığını artırmayı amaçlayan gençler, 1940’lı yıllardaki “Eşekli Kütüphane”den esinlenerek tramvay duraklarını kütüphaneye çevirdiler. Tramvayla yolculuk yapanların duraklardaki kitaplıklardan kitap alıp okumaları ve tekrar yerine koymaları amacıyla gerçekleştirilen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen #kitapdurakta isimli sosyal sorumluluk projesi Gaziantep’teki duraklarda uygulanmaya başlanacak. 1. Gaziantep Kitap Festivali’ne katılan Ahmet Ümit, Tarık Tufan gibi önemli yazarlardan da destek alan gençlere Yekta Kopan, “Proje o kadar güzel ki, ben böyle bir projeyi her zaman desteklerim. Sizleri bu projenizden dolayı kutluyorum” dedi. 

SURİYELİ GÖÇMENLERDEN, YURTTA KALAN ÇOCUKLARA…

Gazikent’teki ekonomik durumu iyi olmayan ailelere ve Suriyeli göçmenlere destek olmak için yerel düzeyde kaynak arayan gençler konuya dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, gençler okul bahçelerinde bir kermes düzenlediler. “Farklılığın Zenginlindir”, “Aş Paylaş Kendini Aş”, “#kitapdurakta” ve “Sosyalleşme Köprüsü” isimli proje standlarının yanı sıra, hem Suriyeli ailelere vermek hem de projelerine kaynak yaratmak amacıyla yemek yaparak satışa sundular. Genç Hayat Vakfı aracılığıyla kentlerindeki eksikleri tespit eden gençlerin ürettikleri projeler bunlarla sınırlı değil. Her insanın önyargısı olmadan kabul edilmesi gerektiği düşüncesiyle uygulanmaya başlanan “Seni Her Özelliğinle Kabul Ediyorum” isimli proje kapsamında Suriyeli göçmenlerle ilgili kısa film, sokak röportajları, billboard ve afiş tasarımları gibi çeşitli çalışmalar yapacaklar. Gençler ayrıca, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki yurtlarda kalan çocuklara da dikkat çekip, sorunlarına çözüm arayacaklar.

Recommended Posts