Renk Çemberi Projesi

Proje Adı

Renk Çemberi

Proje Tarihleri

2010-2014 

Projenin Konusu

Genç Hayat Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü işbirliği ile Anadolu Öğretmen Liseleri’nde, Sosyal Etkinlikleri Destek Projesi Protokolü kapsamında uygulanan Renk Çemberi projesi, Marmara Bölgesi’ndeki 9 ilde 10 Anadolu Öğretmen Lisesi’nde 2011-2014 yılları arasında gönüllü öğetmenler ve aynı okulların 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri tarafından uygulanmaktadır.

Projenin Gerekçesi

Anadolu Öğretmen Liseleri’nin çoğu yatılıdır ve çeşitli illerden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Bu liselerden mezun olanların bir kısmı eğitimlerine eğitim fakültelerinde devam ederken bir kısmı da akademik başarısından dolayı tercih ettikleri bu okullardan sonra çeşitli üniveristelerde eğitimlerini devam ettirmektedirler. Gençlerin vizyonlarını lise çağlarında geliştirmek, onların toplum liderleri olarak yetişmelerine destek vermek, bu gençlerin öncelikle kendi hayatlarını olumlu yönde değiştirmelerine, sonra da dokundukları kişilere, hem örnek hem de yol gösterici olmalarına yol açacaktır.

Proje Uygulaması

Formel olmayan eğitim tekniğiyle tasarlanan Renk Çemberi uygulamasının ilk aşamasında, projeye katılan öğretmenlere eğitici eğitimi verilmektedir. Bu eğitimle beraber öğretmenlere, 32 oturumdan oluşan eğitici el kitapları verilir.

Öğretmenler bu oturumları öğrencilerle birlikte uygularlar. Yıl sonunda öğrencilerin kendi proje fikirlerini bulup uygulaması beklenir ve bu projeler kamuoyuna duyurulur.

Proje Fotoğrafları

Proje Videoları

Projenin Amacı

 • Farkındalık

  Gençlerim kendilerini ve çevrelerini tanıma konusunda farkındalık kazanmaları

 • İletişim

  Gençlerin özgüvenlerinin artması, temel iletişim becerilerini edinmeleri ve geliştirmeleri

 • Sorumluluk

  Gençlerin sosyal sorumluluk bilinci ve davranışı geliştirmeleri

 • Yardımlaşma

  Gençlerin yardımlaşma ve sorumluluk almanın kişisel ve sosyal özellikleri geliştirici bir etkisi olduğunu farketmeler

 • İş Birliği

  Gençlerin grup içinde çalışırken iş birliği yapmanın önemini kavramaları

Projenin Kazanımları

Empati
85%
Gönüllülük
73%
Ekip Çalışması
92%
İletişim
74%
Özgüven
98%