Adımların eğitim olsun, çocuklar desteğinle okusun!

Zorlu yaşam koşullarından en çok etkilenen konuların başında eğitim geliyor!

Pandemi ve deprem gibi sebeplerle eğitime erişim zorlaşmakta ve çocukların eğitimden kopma riski artmaktadır. Eğitimden kopan çocukların çoğu çocuk işçi oluyor. Sağlıksız, garantisi olmayan ve ağır şartlarda çalışmaya başlıyor.

Mevsimlik gezici tarım işçiliği de çocuk işçiliğin en ağır olanlarından biri. Çocuklar aileleriyle birlikte farklı ürünlerin hasatları için Nisan ve Ekim ayları arasında Türkiye’nin çeşitli bölgelerine göç ediyor. Temel ihtiyaçlardan yoksun kalan ve günde ortalama 12-15 saat arası çalışan çocuklar eğitim yılının 3’te 1’ine dahil olamıyor, neredeyse yarısı okulu tamamen terk ediyor. Pandemi ile birlikte ise şartlar daha da zorlaştı; uzaktan eğitim ve okulların kapalı kalma süresinin uzaması sürecinde, çocukların eğitimden tamamen kopma riski oldukça arttı.

Bugüne kadar yüzlerce dezavantajlı çocuğa eğitim bursu verdik; şimdi de 42. İstanbul Maratonu Sanal Koşusu’nda çocukların eğitime erişimlerini desteklemek için farklı parkurlarda bir araya geleceğiz. Adımlarımızı 100 çocuğun eğitimini desteklemek için atacağız. Bir çocuğun eğitime erişiminin desteklenmesi için, 1 yıllık eğitim bursu 2000 TL‘dir. 

42. İstanbul Sanal Maratonu'na Nasıl Katılabilirim?

Google Play Store‘dan veya App Store‘dan SWEATers uygulamasını indirerek kayıtlı olduğunuz etkinliğe katılın ve  7 ya da 8 Kasım‘da kendi belirleyeceğiniz parkurda uygulamayı kullanarak adımlarınızı atın!

Bağış Kampanyanızı Oluşturun!

Maraton sürecinde çocukların eğitimini desteklemek için bir bağış kampanyası oluşturabilir, kampanyanızı sevdiklerinizle paylaşarak daha fazla çocuğa destek olabilirsiniz.

fonzip.com/genchayatvakfi/kampanya linki üzerinden kampanyanızı oluşturmak için izlemeniz gereken adımları sizin için hazırladığımız aşağıdaki rehberde bulabilirsiniz.

Kendi bağış kampanyanızı oluşturamıyorsanız,  aşağıdaki butona tıklayarak kampanyalarımıza ulaşabilir, onları yaygınlaştırarak çocukların eğitime erişimini destekleyebilirsiniz.

MEVSİMLİK TARIMDA ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE DAİR

TÜRKİYE'DEKİ 720.000 ÇOCUK İŞÇİNİN %30,8'İ TARIM ALANINDA ÇALIŞIYOR

5-14 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN %64,1'İ TARIM ALANINDA ÇALIŞIYOR

MEVSİMLİK TARIMDA ÇALIŞAN ÇOCUKLARIN OKULA DEVAM EDEMEME ORANLARI GENÇLİĞE DOĞRU GİDEREK ARTIYOR!

* TÜİK, 2019

SIKÇA SORULAN SORULAR

Burslarla İlgili

Mevsimlik gezici tarım işçisi ailelerin çocuklarını tespit ediyor ve onlara ihtiyaç duydukları hizmetleri ulaştırıyoruz. Çocuklara öz bakım kiti, kırtasiye malzemesi, kıyafet ve gıda destek paketi dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Çocuklar mevsimlik işçi olarak tarlada çalışmasın diye bulundukları bölgelere giderek yaz atölyeleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yıl içinde de okula devam eden çocuklara burs desteği sağlıyoruz.

Yaz atölyeleri; çocukların öncelikle ağır iş koşullarından, hastalanma-yaralanma riskinden uzak tutulup eğitime geri kazandırılması hedefiyle düzenleniyor. Çocukların yaşadıkları bölgelere gidilerek; vakfın hazırladığı Yaz Etkinlik Kitapları ve eğitim kitleri dağıtılıyor. Çocukların geri kaldıkları okul dersleri işleniyor ve eksikleri tamamlanıyor. Aynı zamanda hijyen, sosyal mesafeli etkileşim, birlikte üretme ve hayal kurma, beden perküsyonu eğitimleri gerçekleştiriliyor; STEM, mimarlık, robotik ve kodlama gibi konular işlenerek 21. yüzyıl becerileri edinmeleri sağlanıyor.

2.000 TL ile mevsimlik gezici tarım işçiliğindeki 1 çocuğa,  toplam 1 yıl boyunca destek oluyoruz. 

Burslar direkt olarak çocukların veya velilerinin hesaplarına yatırılıyor. Yıl içinde okullar üzerinden veya birebir olarak iletişimde kalmaya devam ediyoruz. Hem çocuklar ve velilerinden karne bilgisi alıyor, hem de okullar üzerinden ayrıca kontrolünü sağlıyoruz.

Burs alan çocukların okullarıyla eğitim-öğretim yılı içinde iletişimde kalarak, okullardan düzenli aralıklarla devamsızlık bilgilerini alıyoruz. Okula devam etmeyen çocukların bursları kesiliyor. Bu sayede çocukların okula devamlılığı sağlanıyor.

Koşuyla İlgili

42. İstanbul Maratonu Sanal Koşusu 7-8 Kasım Cumartesi ve Pazar günü gerçekleşecek. Bu iki gün içerisinde dilediğiniz zaman aralığında koşabilirsiniz.

İstanbul Maratonu, pandemi sebebiyle bu yıl önceki yıllardan farklı olarak sanal koşu formatında gerçekleşecek. Dolayısıyla, kendi belirlediğiniz bir parkta, ormanda, sahilde yani diledeğiniz parkurda; dilediğiniz zaman aralığında koşabilirsiniz.

https://bit.ly/kosu2020 linkinden Genç Hayat Vakfı Koşucu formunu doldurarak;
https://event.spor.istanbul/ linkinden de kaydınızı oluşturup, sanal koşu kategorinizi seçmelisiniz.

42. İstanbul Maratonu Sanal Koşusu kayıt ücreti 15 TL’dir.

5, 10, 15 km kategorilerinden dilediğiniz kategoriyi seçebilirsiniz. Ne kadar çok ya da ne kadar hızlı koştuğunuz değil desteğiniz ve katılımınız önemli. O yüzden dilediğiniz zaman koşuyu bırakabilirsiniz.

Adımlarınızı çocukların eğitiminin desteklenmesi konusunda farkındalık oluşturmak için atıyorsunuz. Bu kapsamda açacağınız kampanyalar aracılığıyla gelecek desteklerin çocuklarla buluşmasına vesile olacaksınız.

Elbette. Çünkü yürürken de yine çocukların eğitimi için adım atıyor olacaksınız.

Kampanyalarla İlgili 

Detaylı bilgi için kampanya rehberimizi incelemek için tıklayınız.

Bunun için kişisel sosyal medya hesaplarınızı ve whatsapp gruplarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca whatsapp ve e-mail gibi birebir tanıdıklarınıza ulaşabileceğiniz mecraları tercih ederseniz; geri dönüşün daha fazla olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca her türlü sorunuz için de bizimle iletişime geçebilirsiniz: [email protected]

Ödeme sisteminde bağışçı isterse adını ve bağış yaptığı miktarı gizleyebilir.

Fitre ve zekat olarak yapılan bağışlar başka hiçbir yere harcanmayıp direkt olarak muhtaç durumda olan çocuklara burs olarak gidiyor.

Evet havale/EFT olarak bağış yapılabilir.

İlgili İşler

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir